סיורים בירושלים - נורית בזל
לדף הבית
יצירת קשר קישורים מעניינים לוח סיורים תמונות סיורים אחרים סיורים ספרותיים אודות

עמוס עוז והוריו 1943 - סיור עמוז עוז - אל מחוזות "אהבה וחושך", סיורים ספרותיים בירושלים, בהדרכת נורית בזל - מדריכת טיולים
עמוס עוז והוריו 1943 - סיור עמוס עוז - סיורים ספרותיים בירושלים

    לתמונות נוספות מסיור עמוס עוז

עמוס עוז - אל מחוזות "אהבה וחושך"

עמוס עוז, בספרו האוטוביוגראפי "סיפור על אהבה וחושך" מרגש אותנו כשהוא מתאר את מחוזות ילדותו בכרם אברהם. נלך לבית הספר בו למד אצל המורה זלדה, ונשמע על השפעתה עליו, לבית המרקחת ממנו צלצלה המשפחה לתל-אביב – מחוז האור, נבקר בבית בו גדל ועוד.

חזרה לעמוד הקודם

עמוס עוז (קלאוזנר), חתן פרס ישראל בספרות, בעל פרסי ספרות רבים ויוקרתיים בעולם כולו כמו פרס גתה, ופרס הנסיך אסטוריאס הספרדי והסופר הישראלי המתורגם ביותר. יליד שנת 1939, ירושלים, עיר הולדתו, היא זירת ההתרחשות של חלק מספריו החשובים למבוגרים כמו: "מיכאל שלי", "הר העצה הרעה" והרומן האוטוביוגראפי – "סיפור על אהבה וחושך" ובספרי הילדים והנוער: "סומכי" ו"פנתר במרתף". עמוס עוז מעורב בתחום הציבורי ומבטא את דעותיו היוניות לעיתים קרובות. גם על כך זכה בפרסים ברחבי העולם כמו פרס חופש הביטוי הנורבגי והמדליה הבינלאומית לסובלנות מטעם המועצה האקומנית הפולנית.

כרם אברהם הוקמה ב- 1930 על שטח שהיה בעבר חלק מנחלתו של הקונסול האנגלי ג'ימס פין. פין קנה את המקום ב-1851 על מנת להקים בית שבו ילמדו תושבי ירושלים הערבים והיהודים מלאכות מועילות. רחובותיה של כרם אברהם נקראים על שם תרי עשר הנביאים וכמו בכוונה, דווקא ברחוב על שם הנביא עמוס גרה משפחתו של הסופר ושם הוא גדל עד גיל 13. בסיור הספרותי שלנו נלך לבית הספר בו למד אצל המשוררת זלדה, שהייתה, לפי דבריו, אהבתו הראשונה ואל ביתה רץ בכל בוקר בחופש הגדול כדי להיות בחברתה.

זלדה (שניאורסון-מישקובסקי) (16.6.1914-28.4.1984) נולדה ביקטרינוסלב שבאוקראינה למשפחת רבנים חשובה (הרבי מלובביץ' הוא בן דודה). עלתה לארץ בגיל 11 עם הוריה וסבה וזמן קצר לאחר עלייתם הלכו אביה וסבה לעולמם. גרה רוב ימיה עם אימה בשכונת כרם אברהם בירושלים, ולאחר נישואיה גם עם בעלה – חיים מישקובסקי, שהיה בוגר ישיבת חברון ופקיד במשרד רואי חשבון. זלדה כתבה שירים ואף ציירה מגיל צעיר, את שיריה הראשונים פרסמה בדבר הפועלת. את ספרה הראשון פרסמה רק לאחר מות אימה. התפרנסה מהוראה עד לנישואיה.
 עוד על סיור משוררות

לקריאה נוספת:
מוסף "שבת" בעיתון מקור ראשון - ממש פה זה היה / כרמית ספיר ויץ
כלכליסט - איפה מטיילים בעקבות ספרים
Y net - סיורים בעקבות סופרים בירושלים


חזרה לעמוד הקודם