סיורים בירושלים - נורית בזל
לדף הבית
יצירת קשר קישורים מעניינים לוח סיורים תמונות סיורים אחרים סיורים ספרותיים אודות

בית היתומים דיסקין, בסיור בעקבות מאיר שלו וגיבורי ספריו - סיורים ספרותיים בירושלים, בהדרכת נורית בזל
בית היתומים דיסקין - סיור מאיר שלו - סיורים ספרותיים בירושלים

בית חינוך עוורים - סיור בעקבות הסופר מאיר שלו וגיבורי ספריו - סיורים ספרותיים בירושלים, בהדרכת נורית בזל
בית חינוך עוורים - סיור מאיר שלו - סיורים ספרותיים בירושלים

    לתמונות נוספות מסיור מאיר שלו

מאיר שלו - טיול בעקבות הסופר וספריו

הסיור בעקבות הסופר מאיר שלו וגיבורי ספריו הוא בשכונת קריית משה, השכונה שבה הוא גדל בה. כך גם רפאל – גיבור ספרו "בביתו במדבר". אמא של רפאל כותבת לא פעם: "זאת ירושלים, עיר של עיוורים ושל יתומים ושל משוגעים" ורפאל עצמו מזכיר, שבין בכיים של אלה לצווחותיהם של האחרים גדל. אנו נטייל בעקבותיו, בעקבות "האשה הגדולה" שגידלה אותו ובעקבות הסופר. נספר על ילדותם, ועל אנשים ואירועים שעיצבו את חייהם. מה אמת ומה דמיון בסיפור, היכן שינה הסופר מעט את המציאות כדי להתאימה לצרכיו? נזכיר גם את "יונה ונער" ואת ספרו החדש מלא ההומור - "הדבר היה ככה".          

חזרה לעמוד הקודם


מאיר שלו, סופר הכותב למבוגרים ולילדים ועיתונאי בעל טור קבוע ב"ידיעות אחרונות". מאיר הוא בנו של המשורר והסופר יצחק שלו, נולד בנהלל ב-1948 ועבר לירושלים בגיל תשע. ביצירתו הספרותית משמשים העמק וירושלים כרקע. ספריו שזורים תאורי טבע ולשונו הומוריסטית. זכה בפרס "פורטה סיבריה" האיטלקי לשנת 2009 על ספר הילדים "מבול, נחש ושתי תיבות".
מאיר שלו גדל ב"שיכון ותיקי ההסתדרות" שבשכונת קריית משה. "שיכון ותיקי ההסתדרות" נבנה בשנות החמישים והוא הרקע לספר "בביתו במדבר". רפאל, הדמות המרכזית בספר, גדל בשיכון בדירה כפולה עם "האשה הגדולה" – "מפלצת גרוגונות מרובת פנים, ישבנים, ידיים ושדיים" המורכבת מסבתא, אמא שתי דודות ואחות. מאיר שלו מספר את חוויותיו של רפאל שהן גם חוויות ילדותו שלו בשיכון. הוא מתאר דמויות רבות של בעלי מקצוע מימים עברו שהגיעו לשיכון: מחלק הנפט, החלבן, "חד. חד, חד" – משחיז הסכינים, מוכר הקרח ועוד ועוד. גם חלק מילדי השיכון, המתוארים על ידי רפאל, מזכירים ילדים שהיו שכנים וחברים של מאיר הילד כשגר בשיכון. גם בספרו החדש מלא ההומור של מאיר שלו "הדבר היה ככה" מקדיש מאיר שלו פרק לשיכון, ובסיור נראה איזה שינוי עבר התאור מאז שנכתב "בביתו במדבר" ועד לספר החדש.
נבקר גם בחלקים אחרים של שכונת קריית משה – שכונת גנים שנבנתה ב-1925, בתכנונו של ריכרד קאופמן, והיא אחת מחמש שכונות שנקראות על שמו של משה מונטיפיורי.

 עוד סיור מאיר שלו - טיול בעקבות "יונה ונער".

לקריאה נוספת:
כלכליסט - איפה מטיילים בעקבות ספרים
Y net - סיורים בעקבות סופרים בירושלים
Jane's walks - אל שכונת ילדותו של מאיר שלו - שיכון ותיקי ההסתדרות בקריית משה
מוסף "שבת" בעיתון מקור ראשון - ממש פה זה היה / כרמית ספיר ויץ


חזרה לעמוד הקודם