סיורים בירושלים - נורית בזל
לדף הבית
יצירת קשר קישורים מעניינים לוח סיורים תמונות סיורים אחרים סיורים ספרותיים אודות

תמונה משערי חסד. סיור בנחלאות, טיול בנחלאות. סיורים בירושלים, טיולים בירושלים. בהדרכת נורית בזל - מדריכת טיולים
נחלאות - סיורים בירושלים

    לתמונות נוספות מסיור נחלאות

נחלאות - עוד סיפורים ושירים

עוד טיול בנחלאות, שכונות קטנטנות וציוריות הקרובות לשוק מחנה יהודה שבלב ירושלים. הפעם – שכונות שיוסי בנאי כתב עליהן בשיר "בין זיכרון יוסף לשכונת הפחים". בנאי כתב וגברי אחיו שר כי לעולם לא יעברו מהן לשום מקום בעולם. בסיור נעבור בין שכונות הנחלאות הפחות מוכרות, ונספר על ספרדים, כורדים, חלבים, פרסים, תימנים ואחרים שאכלסו אותן בעבר ועל השינויים שחלו בנחלאות בשנים האחרונות.
בטיול "נחלאות - עוד סיפורים ושירים" עוברים בשכונות שבת צדק, זיכרון יוסף, זיכרון יעקב, נחלת ציון וזיכרון טוביה.
 עוד על סיור יוסי בנאי

        חזרה לעמוד הקודם

נחלאות, הוא שם של עשרות שכונות קטנות בלב ירושלים, שכונות שנוסדו החל משנות השבעים של המאה ה-19 ועד אמצע המאה ה-20 באזור הרחובות בצלאל, אגריפס ויפו. השכונות נבנו בדרך כלל כ"שכונות חצר" – מבנים בני קומה אחת או שתי קומות עם חדרים רבים, חדר לכל משפחה, בנויים מסביב לחצר מרכזית. הקיר החיצוני של המבנים שגבל עם הרחוב, שימש מגן מכניסת זרים לשכונה אליה נכנסו דרך שער. הכניסות לדירות היו מרחבת החצר. החלל שמתחת לחצר שימש כמאגר המים של התושבים. היו אלה מי גשמים שהובלו אליו במרזבים לשימוש התושבים. לכל שכונה היו בית כנסת, תנור מרכזי ובחלק מהשכונות גם מקווה ששימש את כלל תושבי השכונות שמסביבו. ליד כל קבוצת דירות היו תחילה שירותים ציבוריים. בתקופת המנדט הבריטי, כשירושלים חוברה לרשת המים ולרשת הביוב, חוברו גם בתי הנחלאות, והבורות והשירותים הציבוריים הפסיקו לשמש את התושבים.

כל שכונה משכונות הנחלאות יש לה שם, היסטוריה ותקנות שעל פיהן חיו תושבי השכונה. היזמה לבנייה גם היא הייתה שונה משכונה לשכונה. היו שכונות שנבנו לצורך מסחר, שכונות כולל שנבנו על ידי קהילה דתית ושכונות של עדות. היה זה פסיפס אנושי של אנשים מעדות ומארצות רבות. תחילה היה השוני בין השכונות בולט, עם השנים התחלפה האוכלוסייה בחלק גדול של השכונות וייחודן נעלם. מאחר שחלק מהשכונות נקראות נחלת... (נחלת אחים, נחלת יוסף, נחלת ציון וכו') התפתח השם הכללי "נחלאות" וניתן לכולן ביחד. תושבי שכונות הנחלאות אחראים לא במעט להתפתחות שוק מחנה יהודה באזור. לתושבים היה רחוק להגיע עד לשווקים של העיר העתיקה שבתוך החומות. גם הפלאחים שהביאו סחורתם מליפתא ומעין כרם שמחו שלא היו צריכים ללכת רחוק ויכלו למכור סחורתם כאן, וכך התפתח באזור שוק מחנה יהודה.
 עוד על סיור בשוק מחנה יהודה

עוד על סיור "נחלאות - סיפורים ושירים".

חזרה לעמוד הקודם