סיורים בירושלים - נורית בזל
לדף הבית
יצירת קשר קישורים מעניינים לוח סיורים תמונות סיורים אחרים סיורים ספרותיים אודות

בי"ס כי"ח, מסיור "יוצא מהכלל ובלי עין הרע" על קמעות ואמונות - סיורים וטיולים בירושלים, בהדרכת נורית בזל
סיור "יוצא מהכלל ובלי עין הרע" - קמעות ואמונות - בי"ס כי"ח - טיולים בירושלים

    לתמונות נוספות מסיור "יוצא מהכלל ובלי עין הרע"


סיור "יוצא מהכלל ובלי עין הרע" - קמעות ואמונות

נכון שאסור להאמין באמונות טפלות כי זה מביא מזל רע, אבל כשאנחנו פוחדים או מאבדים שליטה אנו מוכנים לפנות אל המאגי והלא רציונלי. הסיור "יוצא מהכלל ובלי עין הרע" (על קמעות ואמונות) מתחיל בבניין כלל, שם צפויות לנו הפתעות שגם ירושלמים ותיקים לא מכירים וממשיך לאזור שוק מחנה יהודה ולנחלאות. נשמע סיפורי סבתא וסיפורי מקובלים, נלמד איך נרפאים ממחלות שונות, איך מגרשים עין הרע ואיך מגינים על הבית מרוחות וממריעין בישין. נבקר בית מקולל ובית מבורך ונצטייד בעצות לדרך.          חזרה לעמוד הקודם

מה בסיור?
דויד קרויאנקר, הארכיטקט שתיעד את ירושלים, אמר שמוטב היה לו לא בנו את בניין כלל. הבעייה עם הבניין היא לא רק היותו מכוער, אלא שכשנבנה לא נעשו הפעולות שיש לעשות כדי שלבניין תהיה 'רוח טובה'. נהפוך הוא: האגדה הירושלמית מספרת שכשנחפרו היסודות לבניין כלל נקברה ביסודותיו גופת אחד מעברייני שכונת הקטמונים שנרצח על ידי אנשי כנופיית קריית היובל, ורוחו של מת זה מרחפת בחלל המבנה בלי מנוחה כבר מעל ארבעים שנה.
בין אם הסיפור נכון ובין אם לאו הוא מספק את ההסבר מדוע העסקים בבניין זה לא הצליחו מעולם, וכל הנסיונות להוציא בניין זה משממונו לא צלחו. מה הדרך לגרוש רוחות נשמע בהמשך הדרך.
שני בנייני רוחות נוספים מצויים בקרבת בניין כלל: בניין לשכת הבריאות של היום נבנה לפני יותר ממאה שנה כביתו של זוג צעיר שעמד לבוא בברית הנישואין. החתן היה בנה היחיד של משפחה ערבית נוצרית עשירה. אם המשפחה נדרה כי יום חתונתו יהיה יום חג מפואר והיא תרקוד עם הכלה הנבחרת לפני בנה האהוב. ביום החתונה קרה אסון נורא, החתן הצעיר מת. אמו התעקשה למלא את נדרה. את החתן הושיבו על כיסא כשהוא לבוש בחליפה, והאם רקדה סביבו עם הכלה הלבושה בשמלה לבנה ועדוייה בתכשיטים. עם סיום הריקוד יצאו המוזמנים עם המשפחה ללווית החתן, וזמן קצר אחרי ההלוויה הצטרפה האם אל בנה... לא פלא הוא ששנים רבות עמד הבית ריק, כי מי ירצה לגור בבית החתן המת?
גם המבנה של ישיבת עץ חיים שמול בית החתן המת היה נטוש שנים רבות. איש לא רצה לקנות אותו כי גם בחללו ריחפו רוחות. אנשי ישיבת עץ חיים מצאו פתרון לגרוש הרוחות ובסיור נשמע מהו. בהמשך הסיור נבקר באחת החנויות המיוחדות בשוק במחנה יהודה, שם נלמד איך מטהרים את הבית ומונעים מרוחות להתיישב בו.
מה הקשר בין החלבה הנפלאה הנמכרת בשוק מחנה יהודה לחמסות שאנו תולים בבתינו ועל גופינו?
מה נשתה כדי לשמור על גופינו ממריעין בישין?
אילו קמעות צריך האדם המודרני כדי לשמור על עצמו בדרכים?
מה עשתה אימא של רחמו כדי להגן על בנה?
אלו רק חלק מהשאלות שבשוק מחנה יהודה נשמע את פתרונן.  עוד על סיור בשוק מחנה יהודה
בנחלאות בירושלים אומרים שתשעים ותשעה מקרי מוות מתוך מאה הם בשל עין הרע ורק אחת היא מעשה האל. איך מגינים מפני עין הרע ומי חשוף לה יותר מכל? היכן יש בית מבורך בנחלאות, מה הברכה השרוייה בו ואיך נצליח גם אנחנו לחיות ברוגע ובברכה? תשובות על השאלות וצרור עצות מעשיות נקבל בסיום הסיור כשנבקר בנחלאות.  עוד על סיור בנחלאות


חזרה לעמוד הקודם