\ סיור | טיול דוד גרוסמן - "בעקבות מישהו לרוץ איתו". סיורים וטיולים ספרותיים בירושלים
סיורים בירושלים - נורית בזל
לדף הבית
יצירת קשר קישורים מעניינים לוח סיורים תמונות סיורים אחרים סיורים ספרותיים אודות

סיור בעקבות דוד גרוסמן וספריו - סיורים ספרותיים בירושלים, בהדרכת נורית בזל
תמר שרה - טיול דוד גרוסמן, בעקבות "מישהו לרוץ איתו" - סיורים ספרותיים בירושלים

   לתמונות נוספות מסיור דוד גרוסמן - בעקבות "מישהו לרוץ איתו"

דוד גרוסמן - טיול בעקבות "מישהו לרוץ איתו"

"כלב דוהר ברחובות ואחריו רץ נער. חבל ארוך מחבר ביניהם ומסתבך ברגלי העוברים והשבים והם רוטנים וזועמים, והנער ממלמל שוב ושוב 'סליחה, סליחה' ובין הסליחות צועק לכלב, 'תעצור! סטופ!'..." כך מתחיל הספר האהוב "מישהו לרוץ אתו". בסיור נלך בעקבות אסף ותמר. נספר את סיפורם כשרחובות ירושלים יהיו הרקע לסיפור. נעסוק גם בבעיות התבגרות של נוער ירושלמי המשותפות לנוער בכל מקום.          

חזרה לעמוד הקודם


הספר "מישהו לרוץ אתו" יצא בשנת 1999. הוא זכה להצלחה עצומה אצל בני הנוער ואף אצל מבוגרים. הוא עובד לסדרת טלויזיה ואחר כך ב-2006 לסרט. גם אלה זכו להצלחה ולפרסים.
אסף הוא נער ירושלמי בן 16 שעובד בקיץ בעירייה. הוא מקבל משימה - למצוא את בעליו של כלב נטוש. הכלב מתגלה ככלבה דינקה. אסף רץ בעקבות דינקה שמובילה אותו למקומות שתמר - בעליה - רגילה להסתובב בהם. כך לומד אסף על תמר, מרגיש קשר אליה ורוצה למצוא אותה. תמר, גם היא בת 16, יצאה חודש לפני כן למצוא את אחיה שי הגיטריסט המוכשר, שהתמכר לסמים ומתגורר במעון לנגני רחוב מוכשרים שמנהל פסח. היא נחושה למלט אותו מהמקום ולגמול אותו. בסיור נלך בעקבות אסף ותמר, נספר את סיפורם ואת סיפור גמילתו של שי. רחובות ירושלים יהיו הרקע לסיפור. נעסוק גם בבעיות התבגרות של נוער ירושלמי המשותפות לנוער בכל מקום.
ל'מישהו לרוץ אתו' כמו גם לספרי הנוער האחרים של גרוסמן - 'דו קרב' ו'יש ילדים זיגזג' משמעות עמוקה מעבר לתכנו המושך והחביב.
'מישהו לרוץ אתו' הוא מסע - לא רק של אסף שרץ ברחובות ירושלים כשהוא קשור בחבל לדינקה - אלא מסע של שינוי. אסף, תמר וגם לאה ותאודורה - חברותיה המבוגרות של תמר ערכו מסעות שינוי. בסיום הספר נפתח פתח גם לשי - אחיה של תמר, האם תחילת השינוי שעבר בעזרת אחותו האוהבת ובעזרת אסף ימשיך?

דוד גרוסמן , סופר הכותב למבוגרים ולילדים. נולד בירושלים בשנת 1954, כתב ספרים שיש בהם גוון חברתי כמו: "חיוך הגדי" ו"הזמן הצהוב", הבוחנים את חיי הערבים בגדה המערבית. כמו כן, כתב ספרים המתרחשים בירושלים כמו: "דו קרב" – ספר ילדים המתרחש ברובו בשכונת בית הכרם, "מישהו לרוץ איתו" – ספר לבני נוער המתרחש ברחובות הבירה, "עיין ערך אהבה" – ספר שנושאו השואה והוא מתרחש בשכונת קריית היובל ו"ספר הדקדוק הפנימי" – המתרחש גם הוא בבית הכרם. גם בספרים אחרים של גרוסמן קיימת זיקה לירושלים, כמו ב"יש ילדים זיגזג" ואחרים.
גרוסמן זכה בפרסים רבים, בהם פרס ראש הממשלה ליצירה ב-1984, פרס ספיר ב-2001 ופרס א.מ.ת ב-2007. ב-2009 קבל גרוסמן את פרס אקו"ם על מפעל חיים ואת פרס אלבטרוס הגרמני על ספרו "אישה בורחת מבשורה". ספר זה , באופן מצמרר, הוא מעין נבואה המגשימה את עצמה, שכן נכתב לפני נפילת בנו, אורי, במלחמת לבנון השניה. ב-2010 זכה דוד גרוסמן בפרס פרנקפורט לשלום, כהוקרה על "תרומתו למען פיוס בין ישראלים לפלסטינים". בשנת 2011 זכה גרוסמן בפרס מדיסיס על ספרו "אשה בורחת מבשורה" ובשנת 2012 זכה בפרס ברנר על ספרו "נופל מחוץ לזמן".

 עוד סיור דוד גרוסמן - בעקבות הסופר וספריו.

לקריאה נוספת:
מוסף "שבת" בעיתון מקור ראשון - ממש פה זה היה / כרמית ספיר ויץ

חזרה לעמוד הקודם